Araba Farları Nasıl Yapılır?

Araba farları gerçekten parlak bir fikirdir. Nedenleri çok açık ama aynı zamanda göz alıcı tasarım parçalarıdır. Geçmişteki metal ve cam karışımı olanlara göre bugünkü farlar sağlam plastikten üretiliyor. Böylece pek çok formda yaratıcı biçimde kalıplarla bilirler. İnsanları gerçekten rahat hatırlar.

 

Bu pikap araba lambalarında uzun fuara ek olarak bir sinyal lambası ve bir gündüz farı bulunur. Böylece araç gün ışığında karşıdan akan trafik için daha belirgin olur. Pek çok araba farı parçası enjeksiyonla kalıplaşmış plastik çeşitlerinden yapılır. Bu makine plastik parçalarını eritiyor, sonra gereken bölüm için uygun bir kalıba püskürtüyor. Far mercekleri şeffaf poli karbondan üretilir. Bu yüksek ısıya ve düşük sıcaklıklara dayanan güçlü bir plastik TIR kalıplı ama işlemi plastik de gerilim yaratır. Bu gerilimi serbest bırakmak için 20 dakika boyunca bir tavlama fırınında bekletilir. Mercekler çıkınca anti statik özellikli bir bezle silinir ve yüzeyi dikkatle incelenir. Sonra bir robot mercekleri koruyucu bir kaplama püskürtüyor. Bu işlem çizikleri önler. Aynı zamanda sararma işlemi de ultraviyole ışığa maruz kalacağı için gerekir. Kaplamayı kurutmak için mercekler 20 dakika boyunca bir tünel fırınından geçer. Bu enjeksiyonla kalıplaşmış parçalar uzun far için yansıtıcı ayırırlar. Fiber bіlhassa güçlendirilmiş polyester den yapıyorlar. Kenarlar, törpü elenir, böylece kalıntı parçaları giderilir. Parça daha sonra sabun ve suyla yıkanır. Böylece TARP bilemeden kalan polyester atıkları temizlenir. Yan satıcılar sonra yıkama sepetine girer. Bu da bulaşık makinesine benzer bir makineye gider. Sonra bir robot astar boyası püskürtüyor, şeffaf görünür ancak fırına geldikten sonra sarı olur. Bu 20 dakikalık işlemle yan satıcılar yansıtma özelliği kazandı. Bir alüminyum sulama bölümü kullanılır. İçerde bir parça yağ satıcıları kendi ekseninde döndürür. Aynı zamanda makinenin merkezindeki Bakır Çelik Grupları’nda çevresinde dönerler. Elektrotlar daki akım ısı üretir.

Bu da hızlı çekimde gördüğümüz gibi spiral bir Wolfram filament çevresindeki aliminyum bir teli eritir. Alüminyum buhara dönüşür. Böylece yan satıcıların yüzeyine eşit biçimde uygulanır. Şimdi farlar monte edilecek. İşlem katsayıyla başlar. Bu da aksiyonla, kalıplardan, polipropilen den üretilir. Gündüz farı için yansıtıcı monte edildikten sonra uzun farı, ısıtıcısı, vida ve sorunlar kullanılarak takılır. Böylece uzun par’ın yüzeyi ayarlanabilir olur. Yani Satıcı’nın içine sinyal lambası da takılır. Bu da alüminyum ile kaplanmış plastikten dir. Sonra bir robot yalıtım ve uygular. Bu suyun tozun ve böceklerin girmesini önler. Sonra bu parça birleştirme makinesine iletilir. Uzun far merceği de takılır. Şimdi sinyal lambasının lensi ve gündüz farı lensi de takılabilir. Sonra makinenin üst parçası İner, tüm bu parçaları videolarla birleştirir ve sabitler. Uzun Par’ın yansıtıcı sının içindeki soketli kasanın arkasından bir halojen lamba takılır. Lambanın uzun ve kısa far için iki filament vardır. Sonra sinyal için gündüz farı için halojen lambalar takılır. Son aşama Uzun faran yani satıcısını odaklama haktır. Bu makine yansıtıcı doğru konuma getirmek için hangi vicdanın sıkılması gerektiğini gösterir. Bu üreticinin temel ayarları dır. Araba üreticileri bazen farları araca takmadan önce düzeltir. Bu modelin kablo düzeneği pikap araçlara göre yapıldı. Ancak bazı fuarlarda bunlar değişebiliyor. Araca bağlanabilen dahili kabloları bulunuyor. Her iki türde de yanan bir lambayı değiştirmek çok kolaydır. İşte bitti. Araba farları yıldırım hızıyla tamamlandı. Hadi başlıkları kimi söndürdüğü. Pekala şimdi devam etme zamanı.

Share

Bu Makaleleri de Sevebilirsiniz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anime izle
1 yıl önce

Bircok yapım videosu izledim anlamakta zorluk çekmiştim ancak bi konu bu kadar güzel anlaşılabilirdi. Araba farlari nasil yapilir onuda öğrendik.

Hakan Aydın
1 yıl önce

makaleyi merakla okudum baya emek var içinde ..

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x