Kablo Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Bugünlerde ileri teknolojiye pek çok alet özel tel ve kablo gerektiriyor. Sahne ışıklandırmalı tıbbi cihazlar, robotlar, bu tel ve kablolar belirli koşullarda çalışabilen ve çeşitli çevresel şartlara dayanıklılık gösteren özel tasarımlar ve ustalıkla üretilmiştir.

Kablolar yüksek kısımlara dayanabilecek şekilde ve söz gelimi asidik seviyelerde ya da bazı objelere yakınlıkta özel işlevler yerine getirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu kabloların içinde elektrikli teller dediğimiz iletkenler vardır. Iletkenler başlangıçta bildiğimiz bakır bir çaredir. Bu kalıp makinesi teli plastik de kaplar. Soğuksu terin çevresindeki plastiği katılı açtırarak yalıtımını güçlendirir. Her iletken kıvılcım TESTİ denen makinelerden geçer. Makine iletkenler ve elektrik akımı vererek onların yalıtımının eksiksiz olduğunu onaylar. Yalıtım da çok küçük bir açıklık olsa bile makine sesle alarm vererek açıklığın yerine İşaretler iletkenler daha sonra kablo cı denen makineye girer.

 

Makaraya sarılmış yalıtımlı iletkenler açılarak kablonun içini oluşturan diğer parçalarla birleştiren evler bu özel kabloların içinde bükülmüş. Çift yalıtımlı iletkenler vardır. Onların çevrelerinde ringden direnerek ayrılmış yalıtımlı iletkenler vardır. Iletkenler arasındaki boşluklar doldurulur ve kabloya düzgün beri silindir şekli verilir. Burada dolgu polipropilen köpeğinden yapılan ipliklerle gerçekleşir. Bir yönlendirme levhası bileşenlere dizerek doğru bir biçimde konumlandıran. Kablo montaj tarafına gönderir. Bu şekilde kablo montaj kalıbına giren dolgulu yalıtımlı iletkenler bükülerek merkezdeki bir telin etrafına sarılmış olarak çıkarlar. Sıradaki şerit başta denen bir makineyle kablonun etrafı şeritler halinde bantlar olarak sarılır. Bu bant kabloyu her pozisyonda sıkıca tutarak içindeki parçaların açılmasını önler. Bu farklı bir kablo toplama makinesi. Tıpkı daha önceki yalıtımlı iletkenlerin makarnadan geçirerek yönlendirmeli yuvasına gönderen bütün sistem gibi. Bölme kalıbı kablonun 6 etkeninin üç grupta ikişerli olarak iletkenlerin birbirine dolar.

 

Makine daha sonra her kıvrılmış çifti alüminyum kaplı polyester kaplar kaplama yapılırken Kloss talp denen sistemle hatalı olanları dışarıya alır. Diğer kalıp korumalı tellerin yanına korumasız telleri ilave eder. Böylece hepsi bir kablo içinde bükülmüş olur. Gördüğünüz bükülme her Solomon’un görüntülendiler gerçek hızında her dakikada bir dönüşüm oluyor. Sıradaki makine kablonun etrafını ince kağıtla serer. Sonraki bir uygulamayla plastik ve kauçuk karışımından silindiri cekete yapılır. İnce kağıt ayrıcı görevini üstlenerek ceketin kablonun içine geçmesini önler.

Bazı durumlarda zekat yerine kabloya talk banyosu yatırılır. Tatta ince kağıt gibi ısıyı emen bir mineraldir. Silindiri ceketinin yapışmasını önler. Bir kez daha kapanmadan çıkan kablolar suyla soğutularak erimiş olan İçeriğin katılamaması sağlanır. Kabartmak harfleri olan bir tekerlek kablonun üzerine üreticinin patent ve teknik özellikleri. Basser. Kablonun dışı kapandıktan sonra elektrik parazitlerin önlemek için örgülü bir koruyucu ihtiyaç vardır. Bu makinenin her biri 10 tane kalaylı bakırdan yapılmış teli tutan 48 taşıyıcı ince kağıt yerine kabloya tavuk banyosu yaptırılır. Tatta ince kağıt gibi emen bir mineraldir. Silindiri ceketine yapışmasını önler. Bir kez daha kapanmadan çıkan kablolar suyla soğutularak erimiş olan İçeriğin katılamaması sağlanır. Kabartma harfleri olan bir tekerlek kablonun üzerine üreticinin adını ve teknik özellikleri Basser. Kablonun dışı kapandıktan sonra elektrik parazitlerin önlemek için örgülü bir koruyucu ihtiyaç vardır. Bu makinenin her biri on tane kalaylı bakırdan yapılmış teli tutan 48 taşıyıcı makarnası vardır.

 

Kaplanan kablolar bu makinede programlanmış komünlerle bir örnek. Yukarıya doğru örülerek dış koruyucusu ile kaplanır. Burada da son aşamasına yani termo plastik koruyucu Sun’un giydirilmesi işlemine geçilir ve özel yapım kablo bağlantı yapmak ve gücü vermek için hazır. Evimizde yokken televizyonun arkasında duran kocaman bir Kelsey Plastik Spagetti Ordu’su Toz Koleksiyonu’ndan başka bir şey yapmıyoruz.

Share

Bu Makaleleri de Sevebilirsiniz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x