Mıklatısla Motor Yapılabilir mi? Yakıtsız Motor Yapılabilir mi?

 

Merhaba arkadaşlar. Son günlerde haberleri çıkan yakıtsız, emisyonsuz ve hiçbir şey olmadan çalışan motor gerçek mi olabilir mi? Bunlardan bahsedeceğim. Özellikle son zamanlarda sürekli medyada İşte şöyle motor bulundu, şöyle motor yapıldı, az yakıyor, bu şöyle tasarruf sağlayacak, bu böyle dünyayı değiştirecek gibi haberler oldukça çıkıyor. Bu hafta da sizden oldukça istek alan ve yine bu haberlerden bir tanesi olan yakıt sız çalışan sıfır emisyonuna mıknatıslar ile çalışan motor nasıl bir şey? Bundan bahsedeceğim. Bir de böyle haberlerin başında nedense motorun nerede yapıldığı ekleniyor. Bu seferki de Antalya’da imiş. Bütün başlıklarda bu şekilde yazıyor. Daha önce de bildiğiniz gibi kara pistonlu motor, döner piston motor gibi şeyleri anlatmıştık. Olabilir, olmayabilir yanlarından bahsetmiştik. Bu seferki biraz daha iddialı. Bunlara deniyor ki işte hiç yakıt yok. Yakıt sız çalışıyor ve inanılmaz temiz yakıt olmadığı için çevreye zarar vermiyor gibi iddiaları var.

 

Bu seferki tasarımda mekanizması hakkında çok fazla detay açıklayamam. Ama ufak bir animasyonu var. Animasyonda göre öğrense zıt pist tonlarla çalışan, bildiğimiz pistonlu bir motor gözüküyor. Bu tarz çalışan iki zamanlı dizel motorlar var.  Tip olarak, mekanizma olarak oldukça bu yapıya benziyor. En azından ilk bakışta o şekilde gözüküyor. Zaten açıklamasında yapılan şey iki zamanlı olarak deniyor ama yakıt olmadan iki zamanlı kısımı nasıl olacak? Tam benim kafamda oturmayan şeylerden bir tanesi bile gösterilen bilgisayar modellerinde motorun üstünde turbo gözüküyor ki içinde yakıt olmayan bir sistemde bu turbo ne yapacak tam emin değilim. Bir şekilde havayı sıkıştırıp bunu kullanma niyetleri olabilir. Ama can alıcı noktası şu ki. Açıklamada söylenen şey güçlü mıknatıslar var ve manyetik enerjiyi hareket enerjisine çevirerek bu motoru çalıştıracağız. Bu açıklama ile aslında mekanizmanın çok da fazla bir önemi kalmıyor. Çünkü burada hareketi sağlayacak şey söylendiği kadarıyla güçlü mıknatıslar. Hem pistonlu var, hem mıknatıslar var, hem turbo var. Biraz ne oldu? Karışık gözüküyor. Belki burada pist onları mıknatıslar ile hareket ettirip, oradan hava sıkıştırıp, turbo gönderip oradan çevirip gibi değişik fikirler vardır. Tam emin değilim ama zaten mıknatıslar ile çalışan bir şey yapıyorsanız bu tip bir mekanizmaya ihtiyacınız çok yok aslında. Elektrik motorları da yine bu manyetik enerjiyi harekete çevirmekle yükümlü parçalardan bir tanesi. Çok temel anlamda düşündüğünüzde 2 tane mutlak sabit olarak koyduğumuzu düşünün. Bildiğiniz gibi kuzey ve güney kutupları olur mu? Kafatasları bunları sabit dediginiz düşünün ve ortaya bitenden koyduğumuzu düşün.

Zıt kutuplar birbirini çekecektir. Aynı kutuplar birbirini itecektir ve bu ortadaki mıknatıs bu yüzden sürekli dönecektir. Bu sayede hareket enerjisi elde etmiş oluyorsunuz. Elektrik motorları da temel anlamda bu prensibe çalışıyor. Ama manyetik alanı elektrik kullanarak oluşturuyorsunuz. Burası kritik nokta. Çünkü elektrik ve manyetik alanın birbirinden çok da ayırmanız mümkün değil. Çünkü eğer bir yerde akım varsa orada manyetik alanda oluşturuyorsunuz. Dur. O yüzden bu kadar turba olan pist, onlar vesaire gibi şeyler elektrik motorlarında yok. Çünkü buna ihtiyaç yok. Bu sistemde de böyle bir şey varsa onlara da aslında çok da ihtiyaç yok. Her ne kadar mekanizmasını tam anlamı alsak da çok detay olmasa da temel çalışma mantığına baktığınız zaman zaten bunu kullanacaksınız. Öyle bir şeye ihtiyaç kalmıyor. Ama tabii burada daha can alıcı bir nokta var. O da kağıtsız çalışıyor olması. Az önce bahsettiğim gibi elektrik ve manyetizma aslında birbirinden çok ayrılmıyor. Burada da mıknatıslar tÃrlà manyetik alana, hareket enerjisine çevireceğiz deniyor. Ancak bu manyetik alanın nasıl oluşturduğumuz oldukça önemli. Evet, mıknatıs derin bir manyetik alanı var ama buradaki konsepti anlamak için bunun nasıl oluştuğunu anlamak gerekiyor. Bu mıknatıs özelliği aslında elektronların dizilimini den kaynaklı oluşan bir özellik. Doğada direk bu manyetik özelliği olan metaller bulabiliyorsunuz ama çoğunlukla mıknatıslar üretiyoruz ve bu üretim aşamasında aslında ham malzeme olarak baktığınız zaman standart bir metalden çok farkı yok.
Zaten mıknatıslar ilk üretilirken bunlar bakır, demir, kobalt gibi bazı metallerin karışımından oluşturuluyor ve kalıptan çıktığı zaman aslında herhangi bir manyetik özelliği bulunmuyor. Daha sonra bu mıknatıslar ısıtılıyor. Güçlü bir elektro mıknatıs sayesinde manyetik alanına yön veriliyor ve burada aslında sıktığınız zaman verdiginiz enerji ile atomik enerjisini arttırmış oluyorsunuz ve daha sonra güçlü bir elektro mıknatıslar manyetik alanını düzeltip yön vermiş oluyorsunuz. Yani motoru muza dönecek olursak yakıt siz diyebilmek için aslında bu işlemleri yapmamak gerekiyor. Çünkü bunun yakıtı aslında manyetizma ve. Yetinmeye biz özellik olarak enerjiyi ile birlikte ekleyip bu özellik kazandırıyoruz. Bu yüzden bu tip çalışan sistemlere yakıt sız ve sonsuz enerji ile çalışıyor gibi şeyler demek mümkün değil. Çünkü zaten enerjisini biz verdiğimiz için ya da doğada orijinal olarak bulunanlarda bir şekilde enerji kaynağından bu özelliği kazandığı için zaman içinde bu özelliklerini değiştiriyorlar. Yani aslında bir mıknatıs sonsuza kadar aynı güçte. Aynı şekilde manyetik özelliklerini sergilemiyor. Kısacası yakıtı bitiyor. İçindeki enerjiyi zamanla azalıyor ve bu özelliğin gitmesine neden oluyor. Bu şekilde baktığımız zaman bu da zaten yakıt sız demek mümkün değil. Herhangi bir enerji ekleme deyiniz sürece sistemin sonsuza kadar çalışması da mümkün değil. Ve çalışacağı süre de oldukça kısa olacaktır. Böyle 520 beygirlik bir motor yaptık tarzında bir açıklama yapmışlar ama bu gücü belkide böyle mili saniyeler içinde alabilirsiniz. Daha sonra herhangi bir şey bundan geri kalmaz. Burada da söyledikleri şey termodinamik bir sistemi ayrı dinamik bir sisteme çevirdik diyorlar.

Bu cümle bana pek bir anlam ifade etmedi. Belki altında derin anlamlar yatıyordu. Ama ben açıkçası anlayamadım ve günün sonunda yapılan şey aslında sonsuz enerjiyi getirmiş olmak. Yani yakıtı olmadan sürekli çalışabilen bir şeyin muppet yapmış olmak gibi. Şu an için hayal ürünü olarak kalıyor. Çünkü termodinamik bir sistemi alıp çevirdik diyorsanız, termodinamik kuralları var ve buna göre enerji yoktan var olmaz, vardan da yok olmaz, sadece şekil değiştirir. Aynı bu sistemde anlattığımız gibi elektrik enerjisi manyetik enerjiye dönüşebilir. Daha sonra bu manyetik enerjiyi mekanik enerjiye çevirebilirsiniz. Ama bu dönüşüm olurken herhangi bir şey yapmadığınız için, yeni bir enerji kaynağı yaratmadığını için bu bir süre sonra tükenecek. O yüzden de zaten şu anki bildiğimiz koşullar çerçevesinde sonsuz enerjiyi bulmak, böyle yakıt sız bir motoru yapmak mümkün değil. Bunu bu şekilde anlatınca eminim ki şu an bazı arkadaşlar bile aşağı yorum olarak yazmaya başlamıştır. İşte mucitlerin zaten hiç fırsat tanınmıyor. Hep kural kitap dışına çıkmadan mucitler nasıl icat yapacak falan gibi. Bahsettiğimiz konu mucitlerin biraz daha ötesinde. Bu sonsuz enerjiyle sıfır yakıtla sürekli olarak bir şey enerji elde etmek. Mucitlerin ittik daha üçlü diyebiliriz. Çünkü bildiğimiz anlamda termodinamik kanunların dışına çıkmak demek. Bu da şu demek oluyor bugüne kadar bildiğimiz her şey yalanmış, herşeyi yanlış yapmışız demek aslında insanlık olarak yani şu an beni İzlediğiniz bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan, tabletiniz den tutunda uzay araçlarına kadar dünyanın ve evrenin işleyişine kadar anladığımız, bugüne kadar öğrendiğimiz her şeyin yanlış ya da eksik olduğu anlamına geliyor aslında bu tip buluşlar.

O yüzden mucitlerin bir tık üstü diyorum. Çünkü dünyanın, insanlığın hatta evrenin gidişatını değiştirebilecek bir güç bu. Aslında sonsuz enerji kavramı elinizde. Bu tip sıfır kaynakla sürekli bir enerjiyi sürekli ve hareket barındıran bir cihaz yapabiliyorsanız, gezegenler arası ulaşım ya da ışık hızına kadar çıkıp İşimden dolayı bulma, hatta belki bununla birlikte zamanda yolculuk gibi. Şu an ki aklımızın ötesindeki şeylere bile sonsuz enerjiyle ulaşabilirsiniz. Sonsuz enerjiyi üreten ve sıfır bir kaynağa ihtiyaç duyan bir şey bulduğumuzda arabaya motor yapmakla uğraşmasının. Çünkü hem bir çağı kapatıp insanlığın yeni baştan yazabilirsiniz. Öyle düşünün ki güneş bile sonlu bir kaynak bir süre sonra tükenecek, ona rağmen dünya gibi bir gezegene komple bir canlılık ve hayat sağlayabiliyor. Ki elinizde sonsuz bir şey olduğunda bunun limitleri de sonsuz olacaktır. O yüzden de ben motoru yaptım, sonsuz enerjiyle çalışıyor ve bunu elektrikte kullanacağım, arabada kullanacağım gibi şeyler gördüğümüz zaman genellikle önyargıdan yaklaşmakta herhangi bir sakınca görmüyorum.

Bu makale buraya kadar. Kendinize iyi bakın.

Share

Bu Makaleleri de Sevebilirsiniz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x